Õppereis Lootuse Küla Laitse Keskusesse ja Vao Varjupaigataotlejate Majutuskeskusesse

Selle aasta 26. jaanuaril korraldas Tallinna Sotsiaaltöö Keskus oma töötajatele õppereisi Lootuse Küla Laitse Keskusesse ja Vao Varjupaigataotlejate Majutuskeskusesse.
Lootuse Külast andis ülevaate üks töötaja, kes on endise fentanüülisõltlasena ise läbinud Lootuse Küla programmi ja töötab seal abiotsijatega ning on programmis osalejatele eeskujuks.
Lootuse Küla programm, mis on mõeldud alkoholi- ja narkosõltlastele, kestab 10–12 kuud. Kohti on seal kokku täna 30 inimesele, tänase seisuga osaleb programmis kaksteist meest ja üks naine. Naiste majutamine toimub viis kilomeetrit meeste külast eemal.
Päevakava on hästi struktureeritud: kell 6.00 on äratus, millele järgneb 6.15 hommikusöök ja 6.30 kohustused (koristus). Personali sõnul on see kõik vajalik, sest programmist osavõtjate elus on seni puudunud distsipliin ja struktuur. Kuigi päevakava sisaldab kristlikku õpetust, ei suruta kellelegi usku peale, vaid pigem püütakse aidata inimestel koos Jumala abiga sisemiselt terveneda. Kõige selle eelduseks on inimese enda avatus ja tahe. Õppereisist osavõtjatel oli Lootuse Külas palju vaadata, alustades kauni looduse, tuletõrjeauto ja saekaatriga ning lõpetades pealtnäha kosunud, rõõmsate ja asjalike meestega.

Varjupaigataotlejate Majutuskeskusest (Vao Keskus) andis ülevaate keskuse juht. Vao Keskuses on 70 kohta, tänase seisuga viibib keskuses 49 isikut. Lapsi on kokku 12. Keskuse juhi sõnul satuvad inimesed Vao Keskusesse pärast seda, kui on esitanud Eesti piiril varjupaiga taotluse või on pöördunud juba riigis viibides lähimasse Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse. Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse töötajad tutvusid vahetult kohapeal elavate inimestega, kes olid pärit Süüriast, Albaaniast ning Afganistanist, ning keskuse elamistingimustega. Keskuse majapidamistööd ning toitlustus on varjupaigataotlejate endi õlul. Keskuse juhi sõnul on näiteks eri rahvusköökide segunemine viinud keskuse elanikke ka mitmesugustele toidufestivalidele. Samuti juhtis keskuse juht tähelepanu tõsiasjale, et vastupidiselt levinud negatiivsele meediakajastusele on siiski võimalik tuua palju sooje ning positiivseid näiteid suhtlusest varjupaigataotlejate ja keskuse töötajate ning külaelanike vahel. Varjupaigataotlejatest jäi õppereisist osavõtjatel soe ja sõbralik mulje.

Kokkuvõttes oli õppereis Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse töötajate jaoks tööalaselt hariv ja teatud meediapilti kummutav. Täname Lootuse Küla Laitse Keskust ja Vao Varjupaigataotlejate Majutuskeskust külalislahkuse eest ning soovime mõlemale edu!

Õppereisil osalejad Lootuse Küla Laitse Keskuses