Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse viis 2020.aastal läbi koduta inimeste uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada koduta inimeste arv, olukord ja teenuste vajadus Tallinnas.
Uuringust selgus, et siiski veel teatud hulk inimesi elab n-ö tänavatel. Linna teenuste arendamiseks on vajalik omada ülevaadet koduta inimeste arvust, asukohtadest, probleemide põhjustest jne. Seetõttu fikseeriti uuringu raportis muu hulgas vajadus korraldada regulaarselt tänavakodutute loendust/seiret.
Tallinna Sotsiaaltöö Keskus otsustas korraldada 1 kord aastas nn. tänavakodutute loendust, analüüsi. Tallinna Sotsiaaltöö Keskus lülitas nimetatud tegevuse asutuse arengu- ja tegevuskavasse ning alustasime tänavakodutute loendusega 2021.aastal sügisel.
Loenduse eesmärk oli selgitada välja elamiseks mittesobivates kohtades ööbivate inimeste arv ja olukord ning jagada informatsiooni abi saamise võimaluste kohta.
Tänavatel elavad inimesed ei soovi enamasti oma asukohti avaldada (eelkõige tekitavad neis hirmu ametiisikud, kes võivad häirida nende igapäevast elu). Tänu heale koostööle kaasatud partneritega õnnestus projekti käigus saada piisavalt palju informatsiooni, sh nende inimeste kohta, kes on pidevas liikumises.
Loenduse põhjal on tänavakodutute arv võrreldes 2020.aastaga oluliselt langenud. Uuringu „Kodutud Tallinnas 2020“ küsitluse ajal oli tänavakodutuid 82, viimase loenduse tulemustel 27.
Loenduse läbiviimisel osalesid Tallinna Sotsiaaltöö Keskusest Eda Vesik, Ingrid Vou, Alina Levina, Kille Alterman, projekti koordineeris Signe Freienthal. Partneritena lõid kaasa kõikide linnaosade sotsiaalhoolekande osakondade spetsialistid, MUPO ja Põhja Politseiprefektuur.
Olulised koostööpartnerid olid mittetulundusühingud (MTÜ Oma Alguse Abikeskus, MTÜ Living Israel Kongregatsioon). Eriline tänu kuulub MTÜ-le tänavatöö, kelle juhatuse liige Sander Kukk osales aktiivselt info kogumisel ja osales ka reididel.
Pikem tänavakodutute uuringu kokkuvõte on kättesaadav siit: Tänavakodutute uuring 2021